BIM tikai jaunbūvēm?
Bieži dzirdu apgalvojumu, ka no BIM ir jēga tikai jaunbūvēm, jo esošām ēkām esot pārāk daudz nezināmā. Tomēr esošu ēku 2D rekonstrukcijas projekti bieži satur kļūdas, kas noved pie aizkavējumiem un sadārdzinājuma. Viens no galvenajiem iemesliem – neprecīza esošās situācijas fiksācija.
Jaunais BIM standarts #4
BIM īstenošanas plāns (BIP) ir neatņemama BIM procesa daļa.
Ja Pasūtītāja informācijas prasības (PIP) ir pasūtītāja dokuments, kas nosaka, ko Pasūtītājs sagaida no BIM, tad BIP ir piegādātāja skaidrojums un precizējumi par to, kā tiks izpildītas prasības.
BIM sviests Nr4: Kā-uzbūvēts precizitāte
"As-built" jeb kā uzbūvēts BIM modeļus var iedalīt divās grupās:
- Inventarizācijas modeļi – jau pabeigtām, arī vēsturiskām ēkām.
- Izpildmodeļi – būvdarbu laikā, pēc reālās elementu izbūves.
Šajos modeļos svarīga ir ne tikai ģeometrijas detalizācija, bet arī precizitāte attiecībā pret reālo objektu dabā – Level of Accuracy (LOA).
Taču praksē precizitātes prasības bieži netiek noteiktas vai arī tās ir pārspīlētas – piemēram, 1–5 cm attiecībā pret objektu dabā.
Jaunais BIM standarts #3
Šajā rakstu sērijā aplūkoju vēl nepublicētā valsts standarta “Pasūtītāja informācijas prasības (PIP)” lietošanu un tapšanas aizkulises.
BIM projektos parādās jaunas lomas, piemēram, BIM koordinators, un esošajām lomām tiek noteiktas jaunas atbildības, piemēram, arhitektūras BIM modeļa izstrāde.
BIM birokrātija
Pagājušās nedēļas diskusijas par BIM kvalifikācijas prasībām iepirkumos, apmeklētāju un jautājumu skaits liecina, ka šī tēma šobrīd ir ļoti aktuāla.
Diskusijas ideja radās, reaģējot uz pieaugošo birokrātiju iepirkumos, kas saistīta ar dažādas informācijas sagatavošanu par BIM. Taču galvenā problēma – šī informācija bieži nepalīdz pasūtītājam izvēlēties labāko pretendentu, un galu galā tiek iztērēts nozīmīgs laiks, kura nevienam nav – gan piegādātāju, gan pasūtītāja pusē.
Jaunais BIM standarts #2
Šajā rakstu sērijā aplūkoju vēl nepublicētā valsts standarta "Pasūtītāja informācijas prasības (PIP)" lietošanu un tapšanas aizkulises.
BIM sviests #3: LOD

Jaunais BIM standarts #1
Drīzumā publiskai apspriešanai tiks nodots jauns BIM standarts "Pasūtītāja informācijas prasības (PIP)", kas publiskajiem pasūtītājiem ar nelielu vai neesošu BIM pieredzi ļaus pasūtīt BIM savos projektos, izpildot jaunos MK noteikumus, kas nosaka BIM kā obligātu prasību publisko pasūtītāju finansētām 3. grupas jaunbūvēm.
Standarts ir balstīts uz VNĪ BIM prasībām, bet LVS STK darba grupas ietvaros, kuras priekšsēdētājs esmu, tas ir saīsināts un mainīts, lai padarītu to pēc iespējas universālāku.
Šajā rakstu sērijā es reizi divās nedēļās dalīšos ar informāciju par šī standarta lietošanu, tā izstrādes aizkulisēm u.c.
BIM datora operators
Nesen, kādā sapulcē, kurā piedalījās liela Latvijas arhitektu biroja pārstāvji, vairākkārt dzirdēju, ka BIM speciālisti tika saukti par "datoru operatoriem", turklāt ar nepārprotami negatīvu pieskaņu...
Pus-miljarda projekta BIM
Pagājušā gada izskaņā noslēdzām darbu pie unikāla projekta – lašu fermas Brunejā.
Tā bija lieliska pieredze, vadot BIM procesus, bet viena lieta mani pārsteidza – cik lielu vērtību var sniegt nepārspīlētas BIM prasības.
BIM sviests #2: paraugmodeļi
Valsts nekustamie īpašumi pirms dažiem gadiem savos BIM iepirkumos ieviesa prasību izstrādāt BIM paraugmodeļus, lai pārbaudītu piegādātāju prasmes un, tās novērtējot, piešķirtu punktus. Šo praksi ir pārņēmuši arī vairāki citi publiskie pasūtītāji. Ideja sākotnēji bija laba, tomēr, piedaloties desmitiem iepirkumu ar šīm prasībām, esam saskārušies ar divām problēmām.
Autors nemodelē. Problēma?
Iepirkumos BIM prasībās bieži cenšas norādīt, ka būvprojekta daļas autoram ir arī pašam jāizstrādā modeļi vai arī jānorāda konkrēti, kurš to darīs. Tādas prasības teorētiski izslēdz tos, kas neprot modelēt, bet vai tas ir tiešām nepieciešams?
4 projektu vadības kļūdas
Uzbūvēs jau tāpat - ar vai bez BIM
BIM sviests #1
Kā izpildīt būvnoteikumu BIM prasības?
BIM kļūst obligāts. Vai projekti kļūs dārgāki?
2D pret BIM. Tāmēšanas procesa salīdzinājums
Būves informācijas modelēšana (BIM) ir process, kas, ja pareizi īstenots, var ļaut būtiski uzlabot būvapjomu precizitāti projektēšanas fāzē un samazināt negaidītus pārsteigumus vēlāk. Ar ko tad atšķiras klasiskais 2D būvapjomu iegūšanas process no BIM? Par to šajā rakstā.