BIM sviests #2: paraugmodeļi
Valsts nekustamie īpašumi pirms dažiem gadiem savos BIM iepirkumos ieviesa prasību izstrādāt BIM paraugmodeļus, lai pārbaudītu piegādātāju prasmes un, tās novērtējot, piešķirtu punktus. Šo praksi ir pārņēmuši arī vairāki citi publiskie pasūtītāji. Ideja sākotnēji bija laba, tomēr, piedaloties desmitiem iepirkumu ar šīm prasībām, esam saskārušies ar divām problēmām.
Problēma Nr1:
Paraugmodeļus neizstrādā speciālists, kurš vēlāk būs disciplīnas modeļa autors. Bieži vien visām disciplīnām modeļus sagatavo viens cilvēks, un šobrīd nezinu nevienu drošu metodi, kā to varētu pārbaudīt. Par šo jautājumu pat ir bijušas sūdzības IUB, un tās nav beigušās par labu pasūtītājam. Tas nozīmē, ka mērķis – pārliecināties, vai autors ir spējīgs izstrādāt modeļus atbilstoši prasībām – diemžēl netiek sasniegts.
Problēma Nr2:
Vairākos pagājušā gada iepirkumos atklājās, ka, pat ja iepirkuma laikā tiek izmantota paraugmodeļu izvērtēšana, kas, piemēram, ļauj pretendentam ar ne zemāko cenu uzvarēt, tas neliedz pēc iepirkuma noslēguma nomainīt visu autoru komandu vai tās daļu uz citu – lētāku – jau pēc līguma noslēgšanas. Un ne jau pasūtītājs būs tas, kurš ietaupīs.
Jā, atbilstoši PIL lētākajai komandai būs jāizpilda tie paši kritēriji un, iespējams, jāizstrādā paraugmodeļi, tomēr tā vairs nav godīga konkurence. Ja esi kļūdījies paraugmodeļu izstrādē, tu vari zaudēt iepirkumā pat gadījumā, kad piedāvājumam bija zemāka cena.
Risinājums?
Diemžēl uz šo jautājumu nav viennozīmīgas atbildes. Jā, ir ļoti būtiski izvēlēties kompetentus speciālistus, kas spēs sasniegt noteiktos BIM mērķus, tomēr publiskajos iepirkumos nav skaidru un efektīvu metožu, kas ļautu to pārbaudīt. Privātajos iepirkumos situācija ir citāda – tur parasti aicinu BIM atlasei pieiet kā darba intervijām.
Viens no risinājumiem ir pieredzes apliecināšana, tomēr bez uzticamām metodēm, piemēram, sertifikācijas (kas Latvijā nav pieejama), šo prasību var viegli apiet.
Otrs risinājums ir pēc iespējas agrāk projekta gaitā sākt prasīt BIM nodevumus, lai pārliecinātos par komandas spējām un sasaistītu tos ar apmaksu. Protams, tas palīdz tikai agrāk identificēt problēmas, bet ja komanda tās nespēs risināt, tas situāciju var neuzlabot.