BIM birokrātija
Pagājušās nedēļas diskusijas par BIM kvalifikācijas prasībām iepirkumos, apmeklētāju un jautājumu skaits liecina, ka šī tēma šobrīd ir ļoti aktuāla.
Diskusijas ideja radās, reaģējot uz pieaugošo birokrātiju iepirkumos, kas saistīta ar dažādas informācijas sagatavošanu par BIM. Taču galvenā problēma – šī informācija bieži nepalīdz pasūtītājam izvēlēties labāko pretendentu, un galu galā tiek iztērēts nozīmīgs laiks, kura nevienam nav – gan piegādātāju, gan pasūtītāja pusē.
Diskusijas laikā izskanēja vairāki vērtīgi secinājumi un rekomendācijas:
– Precīzas, detalizētas un skaidras BIM prasības (TS pielikums) ir pamats veiksmīgam BIM projektam. Taču tas nenozīmē, ka tām jābūt bezgalīgi plašām. Svarīgi ir rezultāti, ko vēlamies sasniegt, un jāprasa tikai tas, kas tiks reāli izmantots šo mērķu sasniegšanai.
– Iepirkumu kvalifikācijas prasībām jābūt pamatotām un samērīgām. Speciālistu pieredze un rīku pieejamība ir tikai dažas no lietām, ko var prasīt un arī, vismaz daļēji, pārbaudīt. Taču jāizvairās no liekas informācijas pieprasīšanas, kas diemžēl kļuvusi ļoti izplatīta. Turklāt drukas vai tehniskas kļūdas iepirkuma dokumentācijā ne vienmēr liecina par kompetences trūkumu, bet – vai šādu kļūdu dēļ ir vērts maksāt simtus tūkstošu vairāk?
– Visbeidzot, tika uzsvērts, ka pasūtītāja pienākums ir uzraudzīt izvirzīto prasību izpildi jau no pirmās dienas pēc līguma noslēgšanas. Ar to varu tikai piekrist – pat ja jums ir labākās prasības un spējīgi piegādātāji, ja saražoto informāciju neviens nepārbaudīs un neizmantos, tas būs laika un naudas izšķērdējums.